Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem

"Śnieżna pantera" gościem KANY!

Właśnie dobiegł końca listopadowy cykl spotkań z filmem w ramach projektu "Ambitne KINO Studyjne", który odbywał się pod hasłem "Góry moja pasja - alpinizm w kinie". Z tej okazji, 28 listopada gościem widzów KINA KANY była Aleksandra Dzik, alpinistka, która jako pierwsza Polka zdobyła tytuł "Śnieżnej Pantery", stając na pięciu niedostępnych szczytach gór Pamiru i Tien-Szanu.

'Śnieżna pantera' gościem KANY!

Aleksandra Dzik, jako 20 kobieta na świecie zdobyła pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, w tym najbardziej niedostępny Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). W czasie wizyty w KANIE alpinistka podzieliła się swoimi wrażeniami z podróży, opowiedziała o przygotowaniach do wypraw i szczegółach ekspedycji na kolejne siedmiotysięczne wzniesienia......Więcej

29 listopada 2013

"Dotyk przemijania"
Wystawa w galerii sztuki KANY!

Galeria sztuki KANA Art - Manufaktura Sztuki Młodych zaprasza serdecznie 3 grudnia /wtorek/ o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Ryszarda Ruszkiewicza pt. "Dotyk przemijania".

Dotyk przemijania

Wystawę prac Autora - sosnowiczanina od urodzenia związanego z miastem, plastyka z wykształcenia i fotografa z zamiłowania, można oglądać w KANIE od 12 listopada. W przygodzie z fotografią Autora fascynuje możliwość zachowania ulotnego wrażenia, jakie niesie gra światła oraz grafika poszczególnych miejsc. Migawką aparatu Ryszard Ruszkiewicz zatrzymuje niepowtarzalność bezpowrotnie mijających chwil. W czasie wystawy "Dotyk przemijania" Autor prezentuje fotografie, przedstawiające nagrobki, pomniki oraz pejzaż nekropolii przy Alei Józefa Mireckiego w Sosnowcu. Ten sosnowiecki cmentarz jest jedynym takim w Europie, gdzie spoczywają obok siebie wyznawcy różnych religii: judaizmu, prawosławia, protestantyzmu i katolicyzmu......Więcej

28 listopada 2013

Wolność przede wszystkim
- podróżnicza opowieść o Tuaregach!

We wtorek, 26 listopada o godz. 18.00 w restauracji AfreeKANA, za sprawą kolejnej odsłony projektu pn. "Sosnowieckie Spotkania Międzykulturowe", spotkali się miłośnicy podróży i dzikiej przyrody, zainteresowani inną kulturą i codziennością wiedzioną z dala od naszej cywilizacji. Gościem KANY był Marian Pajdak - podróżnik, animator kultury, prezes stowarzyszenia Polska Sahara. W czasie swoich licznych wyjazdów i ekspedycji odwiedził odległe miejsca na Saharze, zamieszkane przez koczowniczy lud Tuaregów.

Podróżnicza opowieść o Tuaregach!

To właśnie Tuaregowie, zwani błękitnymi rycerzami pustyni, byli głównym tematem spotkania. Ich niełatwa codzienność, przywiązanie do tradycji, zmagania z przeciwnościami losu i historia ludu, zainteresowały uczestników spotkania. W opowieści naszego Gościa, okraszonej bogatą dokumentacją fotograficzną, Tuaregowie dali się poznać jako ludzie ceniący sobie wolność ponad wszystko. Nie mają swojego państwa i mimo, że żyją w różnych ojczyznach, często nie mają dowodów tożsamości i paszportów, nie są przywiązani do jednego miejsca. Choć niektóre z plemion nie oparły się zmianom cywilizacyjnym, dalej praktykują styl życia przodków. Czasem zajmują się turystyką, ale zwykle prowadzą koczownicze życie, pędząc karawany przez najodleglejsze zakątki pustyni......Więcej

28 listopada 2013

KANA zaprasza spotkanie z alpinistką - Aleksandrą Dzik!

Zapraszamy mieszkańców miasta na spotkanie z Aleksandrą Dzik, alpinistką, która jako jedyna Polka zdobyła tytuł "Śnieżnej Pantery". Spotkanie, przewidziane w ramach projektu Ambitne KINO Studyjne i wpisujące się w cykl listopadowych projekcji pod hasłem "Góry moja pasja - alpinizm w kinie", odbędzie się w najbliższy czwartek, 28 listopada o godz. 18.00.

Ambitne KINO Studyjne

Aleksandra Dzik zdobyła pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, w tym najbardziej niedostępny Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). Góry Pamiru i Tien-Szanu, choć zdecydowanie mniej się o nich mówi niż o ośmiotysięcznikach, są wielkim wyzwaniem dla wspinaczy. Do tej pory tylko 5 naszych rodaków zdobyło je wszystkie, w tym jako jedyna kobieta, właśnie Aleksandra Dzik. Podczas spotkania w KANIE alpinistka opowie o tym wszystkim, co Widzowie KINA KANY mogli oglądać na ekranie w czasie listopadowych spotkań z filmem i przybliży szczegóły swoich ekspedycji na kolejne wzniesienia, zrealizowanych w latach 2006-2010......Więcej

26 listopada 2013

Przełojcan zakłopotany

Przejęty, nieco onieśmielony, ale naturalny i nadzwyczaj skromny. Właśnie takim dał się poznać w minioną środę, 20 listopada, Adam "Przełojcan" Wostal, który w czasie wieczoru autorskiego w restauracji AfreeKANA podzielił się swoją poezją.

Przełojcan zakłopotany

Utwory Autora, zebrane w tomiku "Cudowny brak pojęcia: zbiór wierszy i wydarzeń akustycznych" dowiodły dużej wrażliwości poety, jego trafnych obserwacji codzienności i oryginalnych środków wyrazu. Autor, co sam przyznaje, pisze, dla człowieka i nie gmatwa, nie komplikuje tego, co naturalne - czyste, a wiersze "Przełojcana" najczęściej trafiają w sedno tematu, dając wyraz emocjom i stanu ducha ich twórcy......Więcej

21 listopada 2013

Imbirowa rozgrzewka!

W ubiegły wtorek, 19 listopada w restauracji AfreeKANA odbyło się kolejne spotkanie smakoszy w ramach projektu "Gotowanie w AfreeKANIE". Tematem przewodnim wieczoru ze smakiem był imbir. Zaprezentowaliśmy potrawy z dodatkiem tego zdrowego, rozgrzewającego i wzmacniającego odporność, korzenia. Do niedawna świeży imbir był u nas rzadkością i trudno było go kupić, nawet w dobrze zaopatrzonych sklepach i na bazarowych stoiskach.

Gotowanie w AfreeKANIE

Teraz staje się popularny i chętnie sięgamy po niego zwłaszcza jesienią i w zimie. "Gotowanie w AfreeKANIE" stało się okazją, by poznać szerokie zastosowanie imbiru, który świetnie sprawdza się nie tylko jako dodatek do napojów, czy ciasteczek. Dowiódł tego krem ze świeżych pomidorów z imbirem, który kusił już samym kolorem i uwodził zapachem......Więcej

21 listopada 2013

"Tuaregowie - błękitni rycerze Sahary"
Kolejne Spotkanie Międzykulturowe w sosnowieckiej KANIE!

PowiększKANA wraz z restauracją AfreeKANA zapraszają miłośników podróży i dziewiczej przyrody na kolejną odsłonę "Sosnowieckich Spotkań Międzykulturowych". Tym razem, 26 listopada /we wtorek/ o godz. 18.00 Gościem KANY będzie Marian Pajdak - podróżnik, animator kultury, działający w stowarzyszeniu Polska Sahara, który w czasie swoich wojaży dotarł na odległe krańce Sahary, zamieszkane przez lud Tuaregów. Z wyprawy podróżnik przywiózł do kraju bogatą dokumentację fotograficzną i mnóstwo wspomnień, którymi podzieli się z Uczestnikami spotkania. Tłem dla opowieści podróżniczej o życiu koczowniczych plemion będzie projekcja filmu dokumentalnego Władysława Rybińskiego pt. "Odpalić pompę, rzecz o Tuaregach". Uczestnicy spotkania będą mogli skosztować afrykańskiej kawy, napoju z kwiatu malwy senegalskiej, kołacza Sahara i pustynnej babki piaskowej.
"Sosnowieckie Spotkania Międzykulturowe" to cykliczny projekt, który ma na celu przybliżenie mieszkańcom Sosnowca różnorodności kulturowej świata, a opowieści i wspomnienia gości, prezentacje multimedialne, filmy autorskie, fotografie, pamiątki i egzotyczne wyroby rękodzielnicze pozwolą poczuć atmosferę miejsc, którym są poświęcone poszczególne spotkania......Więcej

21 listopada 2013

"UWAGA NADWAGA"
Dietetyk radził w KANIE!

W miniony poniedziałek, 18 listopada w KANIE, w ramach ogólnopolskiej akcji Naturhouse "UWAGA NADWAGA", odbyło się spotkanie z dietetykiem, poświęcone prawidłowym nawykom żywieniowym i otyłości. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, która w przystępny sposób przybliżyła kluczowe kwestie codziennej diety. Uczestnicy dowiedzieli się co należy jeść, aby nie przybierać zbytnio na wadze, co trzeba wiedzieć o węglowodanach, czym jest razowe pieczywo, czy owoce i warzywa można spożywać bez żadnych ograniczeń, po co nam białko w diecie i czy tłuszczu rzeczywiście należy się wystrzegać.

Dietetyk radził w KANIE!

Okazało się również, że aby zdrowo się odżywiać wcale nie musimy rezygnować z ulubionych smaków - wystarczy mądrze dobierać potrawy. Warto pamiętać, że przestrzeganie prawidłowych nawyków żywieniowych i zbilansowana dieta w połączeniu z regularną rekreacją nie tylko służą zdrowiu, ale są także zbawienne dla figury i kondycji.

21 listopada 2013

Zapraszamy do KINA!

Zapraszamy mieszkańców miasta na projekcję Ambitnego KINA Studyjnego. W listopadzie cykl spotkań z filmem odbywa się pod hasłem "Góry moja pasja - alpinizm w kinie".

Ambitne KINO Studyjne

W najbliższy czwartek, 21 listopada o godzinie 18.00 KINO KANY zagra dramat przygodowy, opowiadający o zmaganiach człowieka z siłami natury i własnymi słabościami. Dwaj bohaterowie zawierają zakład o to, który jako pierwszy zdobędzie dziewiczy szczyt Andów, ukryty pod grubą warstwą lodu. Okazuje się, że cel, któremu mężczyźni podporządkowują wszystko inne, nie jest łatwy do osiągnięcia. Czy zdrowy rozsądek wygra z zuchwałością i uporem wspinaczy? Czy cena jaką przyjdzie im zapłacić za ewentualny sukces będzie warta poniesionych wysiłków i strat? Odpowiedzi na te oraz inne pytania poszukamy już w najbliższy czwartek......Więcej

18 listopada 2013

Gotowanie w AfreeKANIE!
Wytrawne specjalności z imbirem!

KANA wraz z restauracją AfreeKANA zapraszają miłośników kuchni na kolejny w tym roku wieczór kulinarny w ramach cyklicznego projektu "Gotowanie w AfreeKANIE", który odbędzie się w najbliższy wtorek, 19 listopada o godz. 18.00. Tym razem zaprezentujemy wytrawne specjalności z imbirem.

Gotowanie w AfreeKANIE

Bez tego korzenia, u nas jeszcze wciąż mało popularnego, wiele narodów nie wyobraża sobie życia. W Azji używany od 5 tysięcy lat, dał się poznać jako cudowna roślina. Dokładne pochodzenie imbiru nie jest znane do dnia dzisiejszego. Podobno pochodzi z jednej z wysp na Pacyfiku. Na terenie Europy imbir pojawił się w głównej mierze za sprawą Krzyżowców, którzy sprowadzili go z Ziemi Świętej.
Dziko rośnie w tropikalnym i subtropikalnym klimacie, jednak na nasze stoły trafia z plantacji w Indiach, Indonezji, Chinach, Japonii, Australii, Nigerii, a także z Ameryki Południowej......Więcej

14 listopada 2013

"Dotyk przemijania"
Wystawa w galerii sztuki KANY!

Galeria sztuki KANA Art - Manufaktura Sztuki Młodych zaprasza serdecznie na kolejną w tym sezonie artystycznym wystawę prac.

Dotyk przemijania

Już od 12 listopada w galerii KANY będzie można oglądać fotografie autorstwa Ryszarda Ruszkiewicza - sosnowiczanina od urodzenia związanego z miastem, plastyka z wykształcenia i fotografa z zamiłowania. W przygodzie z fotografią Autora fascynuje możliwość zachowania ulotnego wrażenia, jakie niesie gra światła oraz grafika poszczególnych miejsc. Migawką aparatu Ryszard Ruszkiewicz zatrzymuje niepowtarzalność bezpowrotnie mijających chwil. W czasie wystawy "Dotyk przemijania" można zobaczyć fotografie, przedstawiające nagrobki, pomniki oraz pejzaż nekropolii przy Alei Józefa Mireckiego w Sosnowcu. Ten sosnowiecki cmentarz jest jedynym takim w Europie, gdzie spoczywają obok siebie wyznawcy różnych religii: judaizmu, prawosławia, protestantyzmu i katolicyzmu. Odwiedzający wystawę zobaczą uwiecznione migawką aparatu nagrobki, często zapomniane i opuszczone, skłaniające do refleksji, głównie nad przemijaniem......Więcej

13 listopada 2013

KINO KANY zaprasza na film!

Zapraszamy na kolejną listopadową projekcję Ambitnego KINA Studyjnego. W tym miesiącu KANA zaprasza na filmy z cyklu pod hasłem "Góry moja pasja - alpinizm w kinie".

Ambitne KINO Studyjne

W nadchodzący czwartek, 14 listopada o godzinie 18.00 Widzowie obejrzą dramat, którego akcja rozgrywa się górach Utah w stanie Colorado. Główny bohater samotnie wędruje po górskich trasach, często zapuszczając się poza szlak, do znanych tylko nielicznym zakątków. Choć ma bogate doświadczenie i niezłe wyposażenie, nie omijają go przeciwności. W czasie jednej z samotnych wypraw zostaje uwięziony w wąskiej rozpadlinie. Mogąc liczyć tylko na siebie samego i mając do dyspozycji jedynie podstawowe sprzęty będzie musiał stawić czoła naturze, własnym ograniczeniom i wreszcie podjąć wyzwanie, które być może ocali mu życie. Gdy kończą się zapasy pożywienia i wody, a pomoc nie nadchodzi mężczyzna musi podjąć decyzję, która zaważy na jego dalszym losie - amputować sobie rękę i spróbować o własnych siłach wydostać się z pułapki, czy czekać na ratunek, który może nigdy nie nadjeść?.....Więcej

13 listopada 2013

"UWAGA NADWAGA"
Spotkanie z dietetykiem w KANIE!

KANA oraz Naturhause zapraszają serdecznie mieszkańców miasta na spotkanie z dietetykiem oraz na prezentację multimedialną, w ramach ogólnopolskiej akcji "UWAGA NADWAGA". Spotkanie poświęcone problematyce otyłości odbędzie się w KANIE już 18 listopada /w poniedziałek/ o godzinie 16.30.
Akcja ma na celu: uzmysłowienie mieszkańcom miasta prawidłowych nawyków żywieniowych, walkę z nadmiernymi kilogramami, szkodliwymi dla naszego zdrowia oraz wzrost świadomości dotyczącej zdrowego żywienia.
Choć coraz częściej i coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach nadwagi, liczba osób zmagających się z tym problemem rośnie z roku na rok. Nadmiar kilogramów dotyka nie tylko dorosłych, ale też młodzież czy nawet małe dzieci, a otyłość została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych ostatnich lat.
Prezentacja multimedialna w przystępny, ciekawy i atrakcyjny sposób przedstawi temat prawidłowych nawyków żywieniowych, zachęcając do zmiany dotychczasowego stosunku do diety, a ekspert do spraw żywienia Naturhouse udzieli darmowych, specjalistycznych porad dietetycznych.
Wstęp i udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak wcześniej warto spytać o szczegóły, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Informacji udziela nasz sekretariat, przy ul. Legionów 10 w Sosnowcu oraz pod numerem telefonu 32 363 10 30.

12 listopada 2013

UWAGA!

Informujemy, że w dniu 12 listopada (wtorek) sekretariat KANY będzie nieczynny w godz. 11.30 - 12.30. Przepraszamy za utrudnienia.

12 listopada 2013

Lekkim piórem - piszę dla człowieka...
Wieczór Autorski w KANIE!

PowiększKANA wraz z restauracją AfreeKANA zapraszają serdecznie wszystkich miłośników poezji i muzyki na wieczór autorski z Adamem "Przełojcanem" Wostal, który odbędzie się w środę, 20 listopada o godz. 18.00.
Autor poezji i tekstów piosenek w rozmowie z redaktorem Jackiem Filusem, publicystą i reportażystą, dyrektorem anteny Polskiego Radia Katowice, opowie, w jaki sposób powstaje jego poezja i co sprawia, że czytelnikom po lekturze wierszy wydaje się, że znają ich Autora od dawna. Adam "Przełojcan" Wostal - autor tomiku poezji pt. "Cudowny brak pojęcia: zbiór wierszy i wydarzeń akustycznych" w latach 1998-2004 był związany z grupą poezji śpiewanej Al.-lacrimo i Klubem Koneserów Kultury Kontra Komercyjnej K5. Skromny, nie szukający rozgłosu, dotychczas unikał publikacji. Informacje na temat autora i jego poezji ukazały się w SMK "Sosnart" i MLW "Libertas". Mieszka we wsi Przełajka na Górnym Śląsku.
Przekładem muzycznym poezji Przełojcana zajmuje się Karol Foltyński, który wraz ze swoim zespołem "Karol Foltyński Quartet" /w składzie: Karol Foltyński - wokal, gitara Maciej Musiał - instrumenty klawiszowe, Mateusz Trybulec - kontrabas, Bartosz Papaj - instrumenty perkusyjne/ stworzy oprawę muzyczną wieczoru......Więcej

8 listopada 2013

UWAGA!

Informujemy, że w dniu 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - sekretariat KANY, Siłownia oraz restauracja AfreeKANA będą nieczynne. W tym dniu nie będą się odbywały zajęcia edukacyjne, sportowe oraz kulturalne. Przepraszamy za utrudnienia.

7 listopada 2013

KONKURS FACEBOOK'OWY ROZSTRZYGNIĘTY!

Informujemy, że rozstrzygnęliśmy nasz Facebook'owy konkurs! Szczęśliwców, którzy zdobyli nagrody zawiadomimy telefonicznie. Lista zwycięzców jest dostępna w naszym sekretariacie. Serdecznie zapraszamy po odbiór nagród!

7 listopada 2013

KINO KANY zaprasza w listopadzie!

Zapraszamy na jesienne projekcje Ambitnego KINA Studyjnego, które w listopadzie odbywają się pod hasłem "Góry moja pasja - alpinizm w kinie".
Nasze KINO zaprezentuje w listopadowe czwartki filmy, opowiadające o wielkiej pasji, niecodziennym sporcie, potrzebie adrenaliny, a dla niektórych, sposobie życia, polegającym na zdobywaniu górskich szczytów. Wbrew niebezpieczeństwom, naturze, a nawet logice, bohaterowie filmów, gnani ciągłą potrzebą sprawdzenia siebie, ryzykują życie i, jak twierdzą, nic nie może równać się z uczuciem zdobytego wierzchołka.

Ambitne KINO Studyjne

W tym miesiącu, podczas spotkań z Ambitnym KINEM Studyjnym, spróbujemy za pośrednictwem dużego ekranu przeżyć choć namiastkę tych emocji. Pomogą w tym świetnie zrealizowane filmy, a także spotkanie z Aleksandrą Dzik - alpinistką, która jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy i stanęła na wszystkich siedmiotysięcznikach byłego ZSRR, uzyskując tytuł Śnieżnej Pantery. Na spotkanie to zapraszamy 28 listopada o godz. 18.00......Więcej

5 listopada 2013

Uwaga!

Informujemy, że w dniu dzisiejszym /poniedziałek/ sekretariat KANY będzie nieczynny w godz. 12.00 - 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.

4 listopada 2013

Promocja w AfreeKANIE

Promocja w AfreeKANIE

4 listopada 2013

 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail