Wolność przede wszystkim
- podróżnicza opowieść o Tuaregach!
We wtorek, 26 listopada o godz. 18.00 w restauracji AfreeKANA, za sprawą kolejnej odsłony projektu pn. "Sosnowieckie Spotkania Międzykulturowe", spotkali się miłośnicy podróży i dzikiej przyrody, zainteresowani inną kulturą i codziennością wiedzioną z dala od naszej cywilizacji. Gościem KANY był Marian Pajdak - podróżnik, animator kultury, prezes stowarzyszenia Polska Sahara. W czasie swoich licznych wyjazdów i ekspedycji odwiedził odległe miejsca na Saharze, zamieszkane przez koczowniczy lud Tuaregów.
To właśnie Tuaregowie, zwani błękitnymi rycerzami pustyni, byli głównym tematem spotkania. Ich niełatwa codzienność, przywiązanie do tradycji, zmagania z przeciwnościami losu i historia ludu, zainteresowały uczestników spotkania. W opowieści naszego Gościa, okraszonej bogatą dokumentacją fotograficzną, Tuaregowie dali się poznać jako ludzie ceniący sobie wolność ponad wszystko. Nie mają swojego państwa i mimo, że żyją w różnych ojczyznach, często nie mają dowodów tożsamości i paszportów, nie są przywiązani do jednego miejsca. Choć niektóre z plemion nie oparły się zmianom cywilizacyjnym, dalej praktykują styl życia przodków. Czasem zajmują się turystyką, ale zwykle prowadzą koczownicze życie, pędząc karawany przez najodleglejsze zakątki pustyni.
Uczestnicy obejrzeli też film dokumentalny Władysława Rybińskiego pt. "Odpalić pompę, rzecz o Tuaregach", który pokazał do jakich wyrzeczeń i poświęceń jest zdolny człowiek, by uzyskać dostęp do... wody.
Przed nami już ostatnie ze spotkań cyklicznego projektu, mającego na celu przybliżenie mieszkańcom Sosnowca różnorodności kulturowej świata. W grudniu uczestnicy poznają Ekwador, Kolumbię i Peru, a Goście KANY - Bożena Jasiak i Dariusz Gusiew - opowiedzą o swojej podróży po Ameryce Południowej, zaprezentują kolekcję motyli z Amazonii, zdjęcia oraz film autorski.
Projekt "Sosnowieckie Spotkania Międzykulturowe" jest dofinansowany przez Urząd Miejski w Sosnowcu.
28 listopada 2013
Powrót
|