Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



Roczek KANY

TEMAT TYGODNIA
Dokładnie rok działa już Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu. To dogodna pora na mały bilans i wyciągnięcie kilku wniosków. Gdy pytam dyrektor sosnowieckiej KANY Magdalenę Kielską o wrażenia po roku pracy, nie słyszę jednoznacznej odpowiedzi. "KANA sosnowiecka ciągle się rozwija, stąd trudno mówić o ostatecznym spełnieniu, po którym pozostałoby spocząć na laurach. Pewien poziom niedosytu zaś jest potrzebny każdej instytucji, która chce stawiać przed sobą nowe zadania" - odpowiada. Na najbliższy czas nowym zadaniem, które stoi przed KANĄ jest otwarcie sali gimnastycznej i siłowni. "Część urządzeń już mamy. Pozostałe dotrą do nas wkrótce" - opowiada M. Kielska, pokazując salę z ustawionymi przyrządami do ćwiczeń. Nową propozycją jest także Klub Wolontariusza. Jak czytamy na stronie internetowej (www.kana.sosnowiec.pl) jest on przeznaczony dla "wszystkich, którzy chcą swój wolny czas poświęcić dzieciom z rodzin biednych i zaniedbanych, osobom potrzebującym: starszym, chorym, niepełnosprawnym i zagubionym". Pierwsze spotkanie zaplanowano na 2 lutego, na godz. 17.00 w siedzibie KANY, przy ul. Legionów w Sosnowcu.
W dotychczasowej ofercie Centrum znajdują się kursy komputerowe i językowe, warsztaty plastyczne, kurs tańca towarzyskiego, aerobik i stretching oraz kurs przygotowawczy do matury z matematyki, historii i geografii. Nową inicjatywą KANY jest dyżur psychologa - w każdy wtorek. We wszystkich zajęciach bierze udział ok. 300 osób. Pochodzą z całej diecezji, a trafiają do KANY dzięki informacjom w parafiach, w szkołach i mediach lokalnych. "Na przełomie roku przeprowadziliśmy dużą akcję promocyjną i liczymy, że z informacją udało się dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy młodzieży z naszej diecezji" - informuje dyrektor Kielska.
Czym różni się KANA od innego rodzaju niepublicznych instytucji oświatowych? "Tym, że naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do młodzieży bezrobotnej, pochodzącej z rodzin niezamożnych oraz niepełnosprawnych. Dla nich nasze kursy są bezpłatne" -deklaruje dyrektor KANY. A co spędza sen z oczu? Jak prawie wszędzie - pieniądze. Choć nie najważniejsze, to jednak są istotnym narzędziem realizacji programów wychowawczych i oświatowych. "Staramy się je pozyskiwać tam, gdzie tylko można - opowiada Magdalena Kielska. Przedstawiamy nasze propozycje, startujemy w konkursach projektów, próbujemy pozyskiwać pieniądze z funduszy Unii Europejskiej, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekonać, że warto z nami działać dla dobra młodzieży. Marzeniem naszym jest, aby do tych racji przekonali się ludzie, którym powierzona jest instytucjonalna troska o młode pokolenie. Bardzo liczymy na to, że nasze pomysły i zaangażowanie zostaną dostrzeżone. Zresztą staramy się je pokazywać, gdzie tylko możemy" - kończy swoistym apelem Magdalena Kielska.

SYLWETKA
Magdalena Kielska

- jest współtwórczynią Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Sosnowcu i zarazem jego dyrektorką. Z wykształcenia pedagog, ukończyła ten kierunek na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tej uczelni otworzyła przewód doktorski na temat "Zrzeszeniowe i instytucjonalne formy pozaszkolnej działalności oświatowo-wychowawczej". - Praca jest już napisana. Pozostały jedynie egzaminy końcowe i obrona pracy -powiedziała Niedzieli Sosnowieckiej. W międzyczasie ukończyła również dwuletnie studium podyplomowe na kierunku doradcy europejskiego.
KANIE poświęca cały swój czas. Poza tym interesuje się tańcem towarzyskim. Jego kurs prowadzi od jakiegoś czasu w KANIE. - Przez ostatnie lata, z racji obowiązków, trochę zaniedbałam to pole moich zainteresowań - opowiada. W tej dziedzinie może poszczycić się pewnymi osiągnięciami. Jej konikiem jest także motoryzacja. - Lubię samochody. Najbardziej te terenowe, byle nie w kolorze czerwonym - kończy swoją wypowiedź żartem.

KS. PAWEŁ ROZPIĄTKOWSKI
NIEDZIELA nr 5
NIEDZIELA SOSNOWIECKA
30 stycznia 2005 r.

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail