Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



Bezpłatnie i ambitnie

Trzeci sezon kina studyjnego

Działa już od dwóch lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest też żywym dowodem na to, że mądre filmy ciągle mają swoich wiernych widzów. Mowa o "Ambitnym Kinie Studyjnym", które rozpoczęło właśnie trzeci sezon w Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA.


Cykl powstał, ponieważ zaobserwowaliśmy taką społeczną potrzebę - mówi Linda Hofman, rzecznik KANY.
- Gdy ruszało "Ambitne Kino", w Sosnowcu działała tylko Muza. Potem powstały dwa multipleksy, ale w każdym z nich przeważa repertuar komercyjny, rozrywkowy. Na dodatek, zaporowe ceny biletów uniemożliwiają wielu osobom pójście do kina. KANA chciała zaproponować miejsce, w którym spotkać się będzie można z wartościowym kinem, podyskutować na jego temat, bez konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy. Tak powstało "Ambitne Kino Studyjne".
Organizatorzy od samego początku założyli sobie, że cotygodniowe spotkania będą czymś więcej, jak tylko zwykłą projekcją filmową. Stąd udział zaproszonych gości, którzy dyskutują z uczestnikami po seansie, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i swoją wiedzą. To oni również układają cały repertuar kolejnych edycji.
- W 2005 roku była to Magdalena Piekorz, reżyser filmu Pręgi, laureatka Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Teraz do współpracy zaprosiliśmy Barbarę Surmacz-Dobrowolską, filmoznawcę z Uniwersytetu Śląskiego - mówi rzecznik.
- Nasi goście zachęcają do rozmowy, objaśniają pewne rozwiązania zastosowane w filmach. Często jednak dzieje się tak, że obejrzany obraz jest tylko przyczynkiem do szerszej dyskusji na tematy w nim poruszone.
Filmy dobierane są tematycznie, a każdej edycji "Ambitnego Kina Studyjnego" towarzyszy motyw przewodni. W tym roku są one aż dwa - "Tacy jesteśmy? Młodzi ludzie w filmie" oraz "Kobiecy Świat" - Pierwszy z nich to projekcje, przygotowane specjalnie dla ludzi młodych. Odbywa się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. W pozostałe czwartki prezentujemy filmy o kobietach. Matki, żony, przyjaciółki, indywidualistki, myślicielki. Silnych, stawiających czoła przeciwnościom losu, kochających świat i ludzi, i tych pozostawionych samych sobie. Kobiecy świat, który prezentujemy widzom jest pełen refleksji, ciepła, zadumy - tłumaczy Linda Hofman.
"Ambitne Kino Studyjne" cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród młodzieży. Mimo to organizatorzy ciągle liczą na nowych widzów. - Chcielibyśmy, żeby przychodziło ich jak najwięcej. W zależności od dnia i od seansu, czasem zdarza się, że zostaje kilka wolnych krzeseł, z których mogliby skorzystać miłośnicy dobrego kina - przekonuje rzecznik.
Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Aby jednak skorzystać z oferty, należy zaopatrzyć się w bilet w sekretariacie KANY. - Sala może pomieścić tylko 60 osób, stąd ograniczenie - mówi Linda Hofman. (N.D.)

Wiadomości Zagłębia
6 XI - 12 XI 2007 r.
nr 45 (2565)
Rok LI

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail