Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



Ambitne kino studyjne

Projekcją nagrodzonego w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obrazu "Pręgi" zainaugurowano w sosnowieckim Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA ambitne kino studyjne. Jest to pierwsze przedsięwzięcie w ramach nowego bloku zajęć - bloku kulturalnego, powstającego obok już istniejących ścieżek - edukacyjnych i sportowych.

"Idea kina studyjnego zrodziła się z potrzeby wskazywania młodzieży na filmy wartościowe i ważne, niosące głębsze przesłanie oraz budzenia w niej potrzeby obcowania z kulturą wyższą. Kino ma przede wszystkim dawać możliwość wspólnego oglądania filmów w kameralnym gronie. W gronie osób zainteresowanych daną tematyką, którzy po projekcji chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wymienić myśli i podyskutować nad problemami poruszanymi w filmie, w odniesieniu do własnych przeżyć i doświadczeń" - wyjaśnia Magdalena Kielska, dyrektor KANY. Kino studyjne, jak i cała zasadnicza działalność KANY, skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Jednak i wśród dorosłych są osoby, które zainteresowała wiadomość o powstającym projekcie, nawiązującym do istniejących niegdyś dyskusyjnych klubów filmowych. Dlatego na projekcje filmów zaproszeni są wszyscy, którzy interesują się filmem i czują potrzebę głębszej refleksji.
Do realizacji przedsięwzięcia udało się pozyskać znaną reżyserkę, pochodzącą z Sosnowca Magdalenę Piekorz. I to właśnie jej obraz rozpoczął filmowy cykl. "Program spotkań na bieżący rok, dobór filmów według konkretnych bloków tematycznych oraz prowadzenie spotkań i dyskusji powierzyliśmy Magdalenie Piekorz, co jest dla nas szczególnie cenne, gdyż daje to młodzieży możliwość kontaktu z zawodowym reżyserem, który doskonale zna warsztat pracy filmowców" - tłumaczy dyrektor KANY. Z czasem projekcje filmów będą także wzbogacone o spotkania z twórcami i aktorami związanymi z prezentowanymi obrazami, co da tym samym młodzieży szansę obcowania z osobami wybitnymi, które w swoim życiu zawodowym odniosły sukces. "Chcemy również, aby ta nowa propozycja była dostępna dla wszystkich, którzy kochają kino, a którzy nie są w stanie ponosić niemałych kosztów związanych z zakupem biletów wstępu. Dlatego też wejścia na nasze projekcje są bezpłatne. Ze względu jednak na fakt, że sala może pomieścić ok. 50 osób, wprowadziliśmy system nieodpłatnych wejściówek, które trzeba odebrać wcześniej w sekretariacie KANY" - wyjaśnia Magdalena Kielska.
Utworzenie kina w KANIE możliwe było dzięki pomocy Urzędu Miasta w Sosnowcu, Fundacji "Energetyka na Rzecz Polski Południowej" oraz firmie VIZ-ART z Warszawy, która bezpłatnie przekazała KANIE kinowy ekran projekcyjny, a także firmom: MAC - Autoryzowanemu Dystrybutorowi Panasonic Polska oraz Ogólnopolskiemu Dystrybutorowi firm JBL i HARMAN KARDON, które udzieliły KANIE specjalnego rabatu na sprzęt DVD, nagłośnienie i projektor do kina domowego.
Do końca roku zaplanowane są 3 cykle: Pierwszy już zakończony - Czy można ocalić dzieciństwo, drugi - O wyborach i poszukiwaniu życiowej prawdy i trzeci - Między marzeniami a rzeczywistością. A oto szczegółowy repertuar: 14 listopada, godz. 18.00 -Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi. 18listopada, godz. 18.00 - Absolwent, reż. Mikę Nichols/Lawrence Turman. 25 listopada, godz. 18.00 - Trzy dni Kondora, reż. Sydney Polłack. Cykl trzeci 2 grudnia, godz. 18.00 - Barbórka, reż. Maciej Pieprzyca 9 grudnia, godz. 18.00 - Człowiek legenda, reż. Giuseppe Tornatore. 16 grudnia, godz. 18.00 - Czekolada, reż. Lasse Hallstrom. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie KANY tel. (032) 363-10-30.

Sylwetka

Magdalena Piekorz


- najbardziej znana reżyserka młodego pokolenia. Prowadzi w sosnowieckiej KANIE dyskusje nt. kondycji współczesnego człowieka. Pochodzi z Sosnowca. Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez kilka lat zajmowała się głównie reżyserowaniem filmów dokumentalnych.
Zrealizowała dziesięć filmów dokumentalnych. Jej pierwszy film Dziewczyny z Szymanowa został nagrodzony Brązowym Lajkonikiem na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie. Kolejny film Franciszkański spontan otrzymał Nagrodę Honorową Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, a Przybysze grand prix Festiwalu Euroshorts '99. Wszystkie wymienione tytuły były emitowane w cyklu Jedynki Czas na dokument. Magdalena Piekorz zrealizowała kilka dokumentów poza granicami kraju. Najpierw Znaleźć, zobaczyć, pochować - film o kobietach w Bośni, które czekają na wiadomość o bliskich po wojnie w byłej Jugosławii, Piemonte -opowieść o miasteczku na Istri, w którym mieszka tylko jeden człowiek i Chicago - serial dokumentalny dla telewizji TVN. Pręgi, według scenariusza Wojciecha Kuczoka, to jej debiut fabularny i zarazem znak firmowy. Za ten właśnie film otrzymała nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2004 r. Ale po udanym debiucie nie spoczęła na laurach. W styczniu 2005 r. w Warszawie odbyła się premiera wyreżyserowanego przez nią przedstawienia teatralnego pt. Doktor Haust.

PIOTR LORENC
TEMAT TYGODNIA
Niedziela
nr 45 6.09.2005

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail