Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



Język obcy, komputer i stres

Sosnowiecka KANA na dobre rozpoczyna swoją działalność. Plany szkoleń, kursów i spotkań na najbliższe miesiące przedstawił dziennikarzom jej zarząd na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która odbyła się 16 września.
Oficjalne zakończenie remontu i poświęcenie budynku Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu miało miejsce 31 stycznia. Gościli w nim wtedy przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, Biskup Sosnowiecki, sponsorzy. Przez kilka miesięcy KANA powoli rozwijała skrzydła. Trzeba było bowiem jeszcze doposażyć budynek m. in. w część mebli oraz w instalację alarmową i monitoring. Wszystko po to, by kursy, jakie tu się będą odbywać, były na dobrym poziomie. Nazwa KANA, którą ma już kilka podobnych ośrodków w Polsce, do tego zobowiązuje. Nie oznacza to jednak, że nic w tym czasie się nie działo. Przed wakacjami odbył się np. skrócony kurs języka angielskiego, w czasie którego 20 osób mogło przypomnieć sobie lub poznać podstawowe zwroty, które mogą się przydać na zagranicznych wypadach. 1 czerwca zorganizowany też został Dzień Otwarty. Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili KANĘ, w tym uczniowie gimnazjum nr 15, mogli wziąć udział w konkursie na temat Unii Europejskiej oraz pod okiem fachowców skorzystać z internetu. Do końca września trwa natomiast program unijny "Phare 2001 SSG, Promocja Zatrudnienia, Rozwój Zasobów Ludzkich", który skierowany jest do bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem. Mogli oni, dzięki otwartemu w KANIE Lokalnemu Punktowi Informacyjnemu, dowiedzieć się o warsztatach, oraz zdobyć nowe umiejętności i skorzystać z doradztwa zawodowego. Program dotyczy rynku pracy związanego z administracją, księgowością i pracą biurową. Wzięło w nim udział około 200 osób w różnym wieku.
Od października w Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu ruszają nowe kursy i programy przeznaczone głównie dla ludzi młodych w wieku od 16 do 25 lat. - Nasza oferta podzielona jest na trzy bloki: edukacyjny, artystyczny i sportowy - wyjaśnia w rozmowie ze "Źródłem" kierująca KANĄ Magdalena Kielska. Uczestnicy pierwszego z nich mogą nauczyć się posługiwać komputerem. Kursy te podzielone zostały na pięć modułów: podstawy obsługi, edycja tekstu w programie Word, obsługa arkusza kalkulacyjnego Excel, multimedia i internet. - Zostanie również utworzona specjalna grupa dla księży, którzy dotąd nie korzystali z komputera, a chcą się tego nauczyć do celów duszpasterskich - dodaje ks. Paweł Brańka. W bloku edukacyjnym sosnowiecka KANA organizuje także kursy językowe: angielski i niemiecki, oba na dwóch poziomach: dla początkujących i średnio zaawansowanych. W bloku artystycznym będzie można skorzystać z warsztatów plastycznych, rysunku, ceramiki i malarstwa. W planach są także pokazy filmów na DVD połączone z dyskusjami i spotkaniami autorskimi. "W krainie muzyki" - tak będą się nazywały muzyczne wieczory w KANIE czyli minirecitale i koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W bloku sportowym przewidziany jest kurs tańca towarzyskiego, aerobicu i stretchingu. W przyszłości, jeśli znajdą się pieniądze na potrzebny sprzęt, będzie możliwość skorzystania z siłowni. Stopniowo na terenie centrum uruchamiane będzie także od października poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i prawne. Tygodniowo w samych tylko kursach, nie licząc dodatkowych imprez typu koncerty, brać będzie udział około 230 osób.
- Warto podkreślić że do KANY zapraszamy wszystkich, ale szczególnie mile widziani są młodzi ludzie z trzech grup: z rodzin niezamożnych, bezrobotni i niepełnosprawni. Ci ludzie będą przyjmowani na kursy w pierwszej kolejności. Osoby z rodzin, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 600 złotych za udział w zajęciach nie będą nic płaciły. Muszą natomiast na początku wnieść kaucję w wysokości 100 złotych. Będzie ona im zwrócona po ukończeniu kursu z wynikiem pozytywnym. Ma to być mobilizacja do nauki. Oczywiście osoby lepiej uposażone, w miarę wolnych miejsc, również będą mogły wziąć udział w kursach, ale już za odpłatnością. Będą miały za to zagwarantowany ich wysoki poziom - mówi Jerzy Janikowski. Zapisy na zajęcia w KANIE rozpoczęły się 20 września. Centrum mieści się w Sosnowcu przy ul. Legionów 10. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 9.30-12.00; 14.00-16.30. Informacje można również uzyskać telefonicznie (nr 363-10-30) lub w internecie (www.kana.sosnowiec.pl).
Oprócz kursów i spotkań dla młodzieży, KANA ma również ofertę dla nieco starszej grupy wiekowej. Pod patronatem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie przygotowuje bowiem pierwszą edycję Kursu Komunikacji Interpersonalnej pod nazwą "Jak wygrywać ze stresem". Kurs skierowany jest do wszystkich, którzy z racji wykonywanego zawodu narażeni są na większy stres, a więc np. do nauczycieli, menadżerów, prawników, lekarzy. Rozpocznie się on na początku października i potrwa do lutego w soboty od 9.00 do 15.00. Większość zajęć będzie miała charakter praktycznych warsztatów m. in. z muzykoterapii, choreoterapii, terapii śmiechem, psychologii. Za ten kurs trzeba już niestety zapłacić.
- KANA zaprasza do współpracy w ramach wolontariatu osoby dorosłe, które mają jakąś pasję, zainteresowania i chciałyby się podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi, poświęcając młodzieży kilka godzin swojego czasu - apeluje dyrektor. Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu zamierza bowiem systematycznie poszerzać swoją ofertę, organizując kolejne kursy i szkolenia.

ks. Jarosław Kwiecień.
Źródło Sosnowieckie, 39/2004
Tygodnik Diecezjalny
"Język obcy, komputer i stres"

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail