Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



KANA dla młodzieży

Chociaż jej działalność firmuje Kościół Katolicki, a na ulotkach informacyjnych można znaleźć list biskupa Adama Śmigielskiego, KANA nie jest ściśle związana z religią i żeby uczestniczyć w organizowanych przez nią zajęciach, nie trzeba być katolikiem. Czym więc zajmuje się KANA - miejsce, do którego odwiedzin zachęcamy?

Co to w ogóle jest?

KANA jest organizacją pozarządowa typu non-profit. Za cel stawia sobie nie zysk, a pracę z młodzieżą - głównie bezrobotną i pochodzącą z biedniejszych rodzin, także niepełnosprawną. Bazuje przede wszystkim na pomocy sponsorów - finansowana jest z dotacji, darowizn itd. Spore znaczenie ma także współpraca wolontariuszy oraz innych osób zainteresowanych realizowanymi projektami.

Gdzie działa?
Działalność KANY obejmuje teren całego Zagłębia, ale siedzibę ma w Sosnowcu przy ulicy Legionów, w nowo wyremontowanym budynku.

Kto może uczestniczyć w zajęciach?
KANA adresowana jest dla młodzieży w wieku od 16 do 25 lat. Bezpłatnie może korzystać z zajęć młodzież niepełnosprawna, bezrobotna (już nie ucząca się) lub pochodząca z rodzin o dochodzie mniejszym niż 600 zł na jedną osobę (należy przynieść ze sobą zaświadczenie o dochodach rodziców).

Co KANA może zaoferować?

  • Kursy języków obcych (na razie angielski i niemiecki, w przyszłości być może francuski, hiszpański oraz włoski);
  • kursy komputerowe (zajęcia obejmują m.in. edycję i skład tekstu, grafikę komputerową, Internet, cyfrową obróbkę dźwięku i obrazu);
  • kurs tańca towarzyskiego (w kilku grupach wiekowych; oparty o Światowy Program Taneczny);
  • aerobik i stretching, siłownia;
  • warsztaty plastyczne (grafika, ceramika, malarstwo);
  • od niedawna ruszył także Klub Wolontariusza.
Semestr w większości przypadków kończy się w marcu - poza kursem komputerowym, który ma mniejszy wymiar godzin (34).
Aby się zapisać, trzeba przyjść do sekretariatu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jeżeli uczestniczy się w bezpłatnych zajęciach, konieczne jest wpłacenie kaucji (100 zł), która zagwarantuje miejsce w grupie i zostanie zwrócona po zaliczeniu egzaminu końcowego.

Do młodzieży starszej adresowane są dodatkowo:
-szkolenia i konferencje;
-kursy dla bezrobotnych (dokształcanie i przekwalifikowywanie - podstawowy kurs obsługi komputera i urządzeń biurowych, kurs dotyczący szukania pracy: pisanie dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, itp.).

Dodatkowo w lutym uruchomiona została siłownia i fitness. Startuje także klub wolontariatu, do którego zapraszana jest w szczególności młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i starsza. W marcu ma ruszyć ambitne kino studyjne.

Ponadto w każdy wtorek od godz. 17:00 do 19:00 dyżuruje psycholog.

Marta Czerwiec
PRYZMATY nr 03/2005 (4)
LUTY/MARZEC 2005

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail