Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



Otwarcie pierwszej KANY w diecezji sosnowieckiej

Z udziałem władz miejskich oraz gości z sąsiednich młodzieżowych centrów, 31 stycznia odbyła się uroczystość poświęcenia budynku Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu. Przewodniczył jej biskup Adam Śmigielski.

Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA jest stowarzyszeniem, które w sposób profesjonalny podejmuje pracę edukacyjną i wychowawczą z młodzieżą, szczególną uwagę kierując na młodzież niezamożną, bezrobotną i niepełnosprawną. Ma to na celu stworzenie jej szansy właściwego rozwoju i przeciwdziałanie patologiom społecznym. - Warto podkreślić, że KANA wszystkie projekty adresowane do młodzieży niezamożnej i bezrobotnej oraz niepełnosprawnej udostępnia nieodpłatnie - powiedziała Magdalena Kielska, dyrektor sosnowieckiego centrum. KANA jest organizacją pozarządową o charakterze "non-profit", dlatego też jej zasadniczymi źródłami finansowania są dotacje, darowizny, pomoc sponsorów prywatnych i instytucjonalnych, krajowych i zagranicznych. Centrum swoją działalność opiera także na wolontariacie i społecznej pomocy osób życzliwie nastawionych do realizowanych projektów. Obejmuje swoją działalnością młodzież z obszaru całego Zagłębia. Jej siedziba mieści się nieprzypadkowo w Sosnowcu, mieście dużym i specyficznym, dotkniętym problemami związanymi z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego i narastającym bezrobociem, a co za tym idzie, borykającym się ze zjawiskiem ubożenia społeczeństwa.

KANA zamierza uruchomić kursy i szkolenia zarówno ogólna edukacyjne, jak i specjalistyczne, a także przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-rekreacyjnym i sportowym - wyjaśnił ks. Paweł Brańka, który od początku opiekował się całym projektem sosnowieckiego Centrum. A plany są bogate: kursy komputerowe, kursy języków obcych, kurs szybkiego uczenia się, zapamiętywania i czytania, kurs tańca towarzyskiego, spotkania autorskie, poradnictwo i przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym, siłownia sportowa, kawiarenka internetowa - to tylko niektóre propozycje, jakie docelowo ma oferować nowo otwarte Centrum. W planach są również kursy dla bezrobotnych oraz imprezy okolicznościowe, np. mini recitale. - Program działalności KANY jest programem docelowym, który uruchamiany będzie stopniowo, etapami, w miarę potrzeb i możliwości finansowych Centrum - podkreśla Magdalena Kielska.

Sosnowiecka KANA znajduje się w dawnym budynku zakładu przyrodoleczniczego, tuż nad rzeką Przemszą, niedaleko dawnej szkoły górniczej. Młodzieży jest więc w tej okolicy sporo. Zakład przyrodoleczniczy jakiś czas temu został zamknięty. Pozostał budynek, który bardzo szybko zaczął ulegać dewastacji. - Dlatego dobrze się stało, że znowu w to miejsce wraca życie - mówią mieszkańcy Sosnowca, którzy od dawna zastanawiali się, co będzie się mieściło w obiekcie, który obecnie jest bardzo nowoczesny, wyremontowany zgodnie ze wszelkimi normami bezpieczeństwa i funkcjonalności.

kjk
Kurier Miejski, luty 2004, Nr 2 (278).
Otwarcie pierwszej KANY w diecezji sosnowieckiej.

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail