Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem

KANA Art - Manufaktura Sztuki Młodych

Oblicza Będzina
ViaArte - droga sztuki

Galeria sztuki KANA ART Manufaktura Sztuki Młodych prezentuje wystawę fotografii Oblicza Będzina, autorstwa członków stowarzyszenia ViaArte - Roberta Garstki i Krzysztofa Michalskiego.

KANA Art Manufaktura Sztuki Młodych

Autorzy wystawy, mieszkańcy jej tytułowego miasta zaprezentowali różne spojrzenia na Będzin, zarówno pod względem użytych technik fotograficznych, jak i emocjonalnego podejścia do tematu. Jeden z najstarszych grodów regionu, widziany ich oczyma jawi się odbiorcy jako magiczna kraina, której piękno zaklęto w fasadach budynków, w zaułkach ulic, w pomnikach przyrody.

Oblicza Będzina<br>ViaArte - droga sztuki

Robert Garstka, animator kultury, działacz społeczny i dokumentalista regionalnej historii, członek i współzałożyciel fotogrupy KOŃ TROJAŃSKI oraz Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych ViaArte i członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, proponuje wędrówkę po wąskim skrawku miasta - kirkucie na Wzgórzu Zamkowym. Jednak spojrzenie na żydowski cmentarz to dynamiczna, pełna ekspresji opowieść o domu wieczności. Na próżno doszukiwać się tu można nostalgii, czy patetyzmu. Zgrabne ujęcie formy i materia prac sprawiają, że spojrzenie na fotografie wywierają silne wrażenie u zwiedzających.

Oblicza Będzina<br>ViaArte - droga sztuki

Z kolei Krzysztof Michalski, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pasjonujący się malarstwem, turystyką krajoznawczą i w największej mierze - fotografią, przedstawia Będzin jako miejsce pełne melancholii, poetyki, za mgłą niedomówień i niedopowiedzeń. Stworzona w ten sposób nostalgiczna opowieść o Będzinie, grodzie nad Czarną Przemszą, rozpościera inny punkt widzenia na miasto.

Oblicza Będzina<br>ViaArte - droga sztuki

Fotografie, wchodzące w skład wystawy Oblicza Będzina, są jednocześnie ilustracjami do wydanych staraniami Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych ViaArte, albumów: "Dom wieczności - stan zachowany będzińskiego kirkutu", oraz "Będzin. Gród nad Czarną Przemszą". Publikacje stanowią uzupełnienie luki na niezbyt bogatym w pozycje albumowe o Zagłębiu Dąbrowskim, rynku literatury.

Oblicza Będzina<br>ViaArte - droga sztuki

Stowarzyszenie powstało na zrębach niezależnej fotogrupy Koń Trojański, która zrealizowała wiele wystaw i przedsięwzięć plenerowych, zarówno na terenie Będzina, jak i miast ościennych. Grupę tworzyli Sonia Tuszyńska, Dariusz Wójcik, Paweł Pudłowski, Robert Garstka, Piotr Zatorski, Mariusz Pięta. Foto Grupa KOŃ TROJAŃSKI prezentowała szeroki zakres zastosowania różnych technik utrwalania obrazu, dostępnych we współczesnej fotografii - od fotografii otworkowej i aparatów analogowych (tradycyjne odbitki czarno białe), po techniki cyfrowe. Dziś, będzińskie stowarzyszenie zabiega o upowszechnianie form szeroko rozumianej kultury, promocję regionu, możliwość twórczej autorealizacji ich mieszkańców.

Oblicza Będzina<br>ViaArte - droga sztuki

Uroczysty wernisaż wystawy, połączony z przedstawieniem albumów oraz multimedialną prezentacją odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18.00. Wernisażowi będzie towarzyszył poczęstunek w klubie AfreeKANA. Odwiedzający wystawę będą mogli również podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami z autorami prac.

Wystawę Oblicza Będzina będzie można oglądać od 1 czerwca do 31 lipca br.

Powrót

 

 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail